Ingóság biztosítás: így biztosítsd tudatosan értékeidet

Insura 2024. október 8. OTTHON jóváhagyott Szakértői cikk
Egy jó lakásbiztosítás csak egy átfogó ingóság biztosítással lehet teljes, sokan azonban már ott elakadnak, hogy nem tudják, pontosan mi tartozik az ingóságok közé. Cikkünkben eláruljuk, hogyan köthetsz minél tudatosabban biztosítást ingóságra, mire kell figyelned a biztosítás megkötésekor, és hogyan kerülheted el az alulbiztosítottságot.
Ingóság biztosítás

Mit jelent az ingóság biztosítás?

Egy lakásbiztosításon belül megkülönböztetünk épület- és ingóság biztosítást, ezeket lehetőséged van külön-külön és egyben is megkötni. Ingóság alatt az ingatlanban található, szabadon álló vagyontárgyakat értjük, amelyek nem képezik az épület részét és nem számítanak épületfelszerelésnek (pl. redőny, klíma) sem. Csak az épületet akkor érdemes biztosítani, ha például bútorozatlan ingatlant adsz bérbe, csak az ingóságokra pedig akkor javasolt külön biztosítást kötni, ha bérlőként a saját ingóságaidat viszed az albérletbe.

Egyes társasház biztosítások kiterjednek az albetétek káreseményeire is, ebben az esetben is elég lehet az ingóság biztosítás, amennyiben a kártérítési limitek megfelelők. Ezeken az eseteken kívül érdemes komplex, épületre és ingóságokra is kiterjedő biztosítást kötni, ugyanis egyes károk (pl. lopáskár, tűz, elemi károk) ugyanúgy, vagy akár jobban is fenyegetik a vagyontárgyaidat, mint magát az épületet.

Mi tartozik az ingóságok közé?

Ahhoz, hogy megfelelően biztosíthasd ingóságaidat, első lépésként érdemes sorra venni, hogy pontosan mi számít ingó vagyonnak. A lakásbiztosítás vonatkozásában általában elkülönítjük az általános háztartási ingóságokat és a kiemelt értékű ingóságokat, ezért ezeket biztosításkötéskor is külön kell kezelni. A háztartási ingóságok közé a mindennapi használati tárgyak tartoznak, például a nem beépített háztartási gépek és eszközök, a bútorok, a különböző elektronikai eszközök, lámpák, textíliák (pl. függöny, szőnyeg, törölköző), ruhák, cipők, dekorációk, szerszámok, de még a CD-id, DVD-id és könyveid is.

A kiemelt értékű ingóságokhoz a különböző antik tárgyak, művészeti alkotások és régiségek, ékszerek és nemesfémek, 300 ezer forintnál drágább műszaki cikkek (pl. TV, laptop, játékkonzolok), valamint a szőrmék és különleges szőnyegek tartoznak. A két kategóriát külön kell feltüntetned az INSURA lakásbiztosítás kalkulátorában is – ehhez csupán ki kell töltened a vonatkozó mezőket.

Tudtad? Bizonyos ingóságokat csak kiegészítő fedezetek megkötésével biztosíthatsz: ilyenek például a kerti bútorok, a kerékpárok vagy a sportfelszerelés.

Az autó is ingóság?

Bár a garázsban vagy a ház előtt álló autó sok családban az egyik legértékesebb ingóság, ezeknek a járműveknek a biztosítása a lakásbiztosítás kapcsán már bonyolultabb téma. Ezeket a járműveket ugyanis gyakran más biztosítások – jellemzően kötelező biztosítás és CASCO – is védik, ezért egy autó vagy motor biztosítása az esetek nagy részében nem lakásbiztosítási fedezet. Létezik ugyanakkor egy „garázsban tárolt járművek” nevű kiegészítő fedezet, amellyel azokra a káreseményekre készülhetsz fel, amelyeket nem fedez a CASCO vagy a károkozó jármű kötelezője – ilyen lehet például az árvízkár vagy vezetékes vízkár okozta sérülések, a tűzből vagy robbanásból eredő károk, vagy akár egy idegen tárgy rádőlése. Ennek a fedezetnek fontos feltétele, hogy a jármű a kár időpontjában a garázsban tartózkodjon, a garázsnak pedig minden oldalról zártnak kell lennie – utcai parkoló vagy kocsibeálló esetén tehát nem vehető igénybe.

Hogyan határozhatom meg az ingóságaim értékét?

Lakásbiztosítás megkötése előtt az egyik leghosszadalmasabb és legmacerásabb feladat az ingóságok biztosítási összegének meghatározása. Annyiban azonban egyszerű dolgod van, hogy a biztosítók az újrabeszerzési értékkel számolnak, tehát ingóságok esetén azt az összeget kell megadnod, amennyiből az adott vagy ahhoz teljesítményben, méretben, típusban hasonló tárgyat aktuálisan be tudnád szerezni. Az ingóságok összegének meghatározásához érdemes összeállítani egy házi leltárat, amit megtehetsz a számítógépeden vagy egyszerűen egy papírlapon is – ez egyébként is hasznos káresemény, vagy akár költözködés esetén. Érdemes szobáról szobára haladni, és felmérni, hogy pontosan milyen ingóságok vannak az adott szobában – ne feledd, a kiemelt értékű ingóságokat külön csoportba kell számolnod. Ha bármilyen új ingóságot vásárolsz (például szőnyeget, bútort, dekorációs tárgyat), azt értékkel együtt érdemes azonnal hozzáadni a leltárhoz, így mindig naprakészen tarthatod a listát, és láthatod, mikor érdemes aktualizálni a szerződésedet.

Kösd meg lakásbiztosításodat egyszerűen!

Végezz egy gyors kalkulációt ingatlanra és ingóságra egyaránt, válassz kiegészítő fedezeteket és köss lakásbiztosítást egyszerűen, online!

Mire kell figyelnem biztosításkötéskor és utána?

Biztosításkötéskor lehetőséged van a biztosítók által javasolt és egyedi biztosítási összegekkel kalkulálni – utóbbi azonban nem lehet alacsonyabb, mint a biztosítók által meghatározott minimális összeg. Akármelyik megoldást is választod, ingóság esetén érdemes összevetni a biztosítási összeget a házi leltároddal, ellenkező esetben ugyanis alul- és túlbiztosítottá is válhatnak az ingóságaid. Szintén bekövetkezhet alulbiztosítottság, ha úgy szerzel be ingóságokat, hogy a szerződésedet nem aktualizálod ennek megfelelően – bár az éves indexálás valamilyen szinten felkészül ezekre, egy drágább háztartási gép, szőnyeg vagy bútor beszerzését nem tudja lekövetni.

Ne feledd, hogy a megfelelően meghatározott biztosítási összegeken sok múlik, hiszen az ingóságok ellopása vagy megsemmisülése esetén ez az összeg adja majd a kártérítés határát. Ha alulbiztosított az otthonod, a biztosító az alulbiztosítottság mértékével arányosan csökkenteni fogja a kártérítés összegét –bár egy házi leltár elkészítése valóban nem két perc, hosszú távon csak nyerhetsz vele, ezért a tudatosabb biztosításkötéshez ideje összeszámolnod az ingóságaid összegét!

TIPP: Új ingóságok beszerzésekor nem kell az évfordulóig várnod a szerződés frissítésével, a meglévő szerződésed biztosítási összegein is emelhetsz, ezzel azonban a díjad is emelkedni fog. Évforduló előtt és a márciusi kampány alatt azonban érdemes áttekinteni a lehetőségeidet, ugyanis jobb ár-érték arányú biztosításra is bukkanhatsz!

Hasznosnak találtad a cikket?

1

Megosztás

Felelősségi nyilatkozat
A cikk tartalma tájékoztató jellegű, a publikálás időpontjában hatályos információk és adatok alapján készült. Mindent megteszünk annak érdekében, hogy pontos és naprakész tartalmak jelenjenek meg az oldalon, azonban a cikkekben szereplő információk pontosságáért, és az esetleges téves tájékoztatásból fakadó jogvitákért felelősséget nem vállalunk.