Rendőri igazoltatás: mikor állíthat meg a rendőr, és mi a teendő?

Insura 2024. november 29. KGFB
Valószínűleg egy autósnak sem tartozik a kedvencei közé egy váratlan közúti ellenőrzés, ez azonban elengedhetetlen a közlekedés biztonságához és a szabálysértők, valamint a körözött személyek és járművek kiszűréséhez. Cikkünkben sorra vesszük, hogyan zajlik egy rendőri igazoltatás, milyen papírokra van szükséged, kell-e a kötelező biztosítás igazolása, illetve milyen jogai vannak a rendőrnek és neked egy igazoltatás során.
Rendőri igazoltatás

Milyen esetekben állíthat meg a rendőr?

Kezdjük azzal, hogy szigorú szabályok kötik ki, hogy egy rendőrnek mikor van joga igazoltatni, akár gyalogosként, akár autósként – most koncentráljunk az utóbbira. Erre a jogszabályok szerint akkor van lehetőség, amikor valamilyen szervezett közlekedésbiztonsági akció zajlik (pl. Speedmarathon, ROADPOL-akció), amelyeknek mindig meghatározott céljuk van. Ez lehet az ittas vagy bódult sofőrök, a körözött járművek vagy a gyorshajtók kiszűrése, amelyről a rendőrség mindig előzetes tájékoztatást ad. Emellett a rendőrnek joga van megállítania, ha valamilyen szabálysértés vagy bűncselekmény gyanúja áll fenn, például gyorsan hajtottál vagy telefonáltál vezetés közben.

Mit kér a rendőr igazoltatásnál?

Egy közúti ellenőrzés során igazolnod kell a személyazonosságodat, valamint a jogosultságodat az autó vezetésére és használatára. Előbbit bármelyik erre alkalmas igazolványoddal megteheted (személyi igazolvány, útlevél, kártya formátumú jogosítvány), utóbbit pedig a jogosítványoddal és a forgalmi engedéllyel tudod igazolni. Fontos részlet, hogy a jogsit és a forgalmit már nem kell feltétlenül magadnál tartanod, annak tartalmát és érvényességét az eljáró rendőr egy elektronikus adatbázisban tudja ellenőrizni a személyi okmányod adatai alapján.

Emellett, ha az ellenőrzés erre irányul, a rendőr megvizsgálhatja a jármű kötelező tartozékait és műszaki állapotát is: ha például az autón vagy tartozékaiban egyértelmű hiányosságok és szabálytalanságok vannak (pl. kiégett vagy túl erős fényszóró, gyerekülés hiánya, műbizonylat nélküli sötétítőfólia megléte), az eljáró rendőr ezekkel kapcsolatban is intézkedhet. Természetesen a rendőrség nem csak a személygépjárműveket ellenőrizheti: tehergépjármű esetén a rakományra vonatkozó szabályoknak is meg kell felelni, utánfutó vagy robogó esetén pedig a kötelező biztosítás meglétét nézhetik.

Elektromos rollerrel közlekedsz? Ne feledd, hogy már bizonyos elektromos rollerekre és mikromobilitási eszközökre is rendelkezned kell kötelező biztosítással. Tudd meg a részleteket a roller biztosításról szóló összefoglalónkból!

Ezek a gépjármű kötelező tartozékai

Bár az új KRESZ vélhetően ezt a témát is szabályozza majd, a jelenleg hatályos szabályok értelmében egy személygépjárműnek rendelkeznie kell néhány kötelező tartozékkal. Ilyen az elsősegélydoboz (személyautóknál B, tehergépjárműveknél C típusú) és az elakadásjelző háromszög, amellyel minden esetben rendelkezned kell. Nem kötelező tartozék, azonban mivel bizonyos esetekben enélkül nem hagyhatod el a gépjárművet, szintén kötelezőnek tekintendő a láthatósági mellény, amelyből érdemes az ülésszámnak megfelelő mennyiséget tartani a járműben, ugyanis annak viselése az előírt esetekben a jármű minden utasának kötelező.

Hazánkban személygépjármű esetén jelenleg nem kötelező az izzókészlet, a tűzoltókészülék, az évszaknak megfelelő gumiabroncs és az indítókábel – a közlekedés biztonsága miatt azonban ezek mindenképpen javasoltak, sőt, bizonyos biztosítások (pl. CASCO) esetén egyes elemek kötelezők is lehetnek.

TIPP: A kötelező felszerelésre vonatkozó előírások országonként változhatnak, ezért ha külföldre indulsz autóval, feltétlenül nézz utána az adott ország szabályainak!

Szükséges-e a kötelező biztosítás igazolása?

Hazánkban az évtizedek alatt megszokottá vált, hogy a jármű okmányai mellett mindig ott van a kötelező biztosítás befizetését igazoló csekk, a papírmentes eljárások elterjedésével azonban ez a szabály szerencsére elavult. Ma már nem kell kötvénnyel vagy csekkel igazolnod a kötelező biztosításod meglétét, azt a rendőr rendszám alapján, egy központi adatbázisból tudja ellenőrizni.

Kötelező biztosítás kalkulátor

Találd meg a legkedvezőbb kötelező biztosítást kalkulátorunkkal, és kösd meg a szerződésedet akár azonnal! Új szerződés kötése vagy biztosítóváltás – minden biztosító ajánlata egy helyen.

Ha bebizonyosodik, hogy nincs érvényes köteleződ, több kellemetlen következménnyel is számolnod kell: egyrészt azonnal bezsebelhetsz egy szabálysértési bírságot, majd a biztosító fedezetlenségi díjat fog kiszabni, amelynek mértéke minden olyan nappal nő, amikor nem rendelkeztél biztosítással. Mindig ügyelj arra, hogy időben rendezd a kötelező biztosítás soron következő díjrészletét, ugyanis ha akár csak egy nappal is kicsúszol a türelmi időből, meg fog szűnni a szerződésed!

Jogok és kötelezettségek igazoltatás során

Egy közúti ellenőrzés során az igazoltató rendőrnek és neked, mint intézkedés alá vont állampolgárnak egyaránt meg kell felelni bizonyos jogoknak és kötelezettségeknek. A legfontosabb, hogy a rendőr jelzésére köteles vagy megállni az első biztonságos helyen – ha nem tudod megítélni, hogy melyik ez, a rendőrnek kötelessége elvezetni oda. Miután mindenki megállt, a rendőr kiszáll a járműből, neked pedig elég lehúzni az ablakot, a lényeg, hogy tudjatok érthetően kommunikálni. A rendőrnek ezek után be kell mutatkoznia és el kell mondania az intézkedés okát (tehát a jól ismert „Ugye tudja, miért állítottam meg?” mondat nem állja meg a helyét), és csak ezután kérheti el a személyazonosító okmányt. A rendőrnek joga van kérdéseket feltenni az azonosítás érdekében (pl. anyja neve, születési idő), hogy kiszűrje a hamis okmányokat.

Fontos, hogy az intézkedésnek mindig arányosnak kell lennie, tehát egy ittas vezetőket kiszűrő akció alatt szondáztatásra van lehetőség, a jármű átkutatására viszont nincs, hacsak nem merül fel bűncselekmény gyanúja. Igazoltatás során jogod van pontos és részletes tájékoztatást kapni az intézkedés(ek) okáról, és a rendőrnek is pontosan azonosítania kell magát, akár rangra és szolgálati helyre is kiterjedve.

Fontos az együttműködés a hatósággal

Az intézkedés alatt köteles vagy igazolni magad és együttműködni, ezek elmulasztása esetén előállíthatnak, vagy akár eljárás is indulhat ellened. Akkor is köteles vagy együttműködni, ha nem érzed arányosnak az eljárást, azonban ebben az esetben utólag panaszt nyújthatsz be az intézkedéssel szemben. Ha szabálysértés történt és azt elismered, helyszíni bírságot szabnak ki, amelynek összege 6500 és 65000 Ft között, többszörös szabálysértés esetén 90000 Ft-ig mozoghat. Ha nem ismered el a szabálysértést, szabálysértési eljárás indul ellened, amely során téged is meghallgatnak, és lehetőséged van tisztázni a helyzetet.

Ne feledd, hogy ha 30 napon belül nem rendezed a bírság összegét, akár börtönbe is kerülhetsz, amelyet csak közérdekű munkával válthatsz ki. Összességében tehát a te érdeked, hogy együttműködj, de közben minden esetben jogod van a megfelelő tájékoztatáshoz. Egy igazoltatás még a tapasztalt autósoknak is kellemetlen élmény, azonban ne feledd, hogy ezek az intézkedések elengedhetetlenek a közlekedés biztonságához – ha mindent szabályosan csináltál, és tájékozott vagy, nincs mitől tartanod.

Hasznosnak találtad a cikket?

4

Megosztás

Felelősségi nyilatkozat
A cikk tartalma tájékoztató jellegű, a publikálás időpontjában hatályos információk és adatok alapján készült. Mindent megteszünk annak érdekében, hogy pontos és naprakész tartalmak jelenjenek meg az oldalon, azonban a cikkekben szereplő információk pontosságáért, és az esetleges téves tájékoztatásból fakadó jogvitákért felelősséget nem vállalunk.