Valamennyi forgalomban közlekedő gépjárműre, tehát a kis- és nagyteherautókra, a nyerges vontatókra, sőt, még azoknak a vontatmányaira is kötelező biztosítást kell kötnöd, tehát például a pótkocsikra, félpótkocsikra és utánfutókra. A nyerges vontató és a pótkocsija ráadásul két külön járműnek minősül, ezért nem elég, ha csak az egyikre rendelkezel biztosítással. Jó, ha tudod, hogy vásárlás esetén csak a kötelező biztosítás megkötése után kerülhet a nevedre a jármű, ezért az átírás költségei mellett a biztosítás díjával is számolnod kell. Fontos, hogy a biztosítást mindig az üzembentartó köti, tehát ha a tulajdonos és az üzembentartó személye eltér, utóbbinak kell gondoskodnia a biztosítási szerződés megkötéséről.
Az INSURA kötelező biztosítás kalkulátorában bármilyen kategóriájú tehergépkocsira, vontatóra, pótkocsira és félpótkocsira megkötheted a kötelező biztosításodat, függetlenül attól, hogy magánszemély vagy jogi személy az üzembentartó. Mivel tehergépjárműre lényegesen magasabb a kötelező biztosítás díja, különösen fontos, hogy több különböző ajánlatot is összehasonlíts, így megtalálhatod a legkedvezőbb díjú biztosítást. Akárcsak az autók esetén, ebben az esetben is érdemes megfontolni a CASCO biztosítás megkötését is, ugyanis egy fuvarozáshoz használt jármű sérülése vagy ellopása további károkhoz vezethet – gondolj csak bele, mennyi bevételtől eshetsz el, ha csak egy-két hétig nem tudod használni a teherautódat! A kötelező biztosítás és a CASCO egyidejű megkötésére egyes biztosítók együttkötési kedvezményt is adnak, ezért érdemes már a kezdetektől gondolkodni a CASCO-ban is.
Akár kisteherautóra, akár 3,5 tonnánál nehezebb tehergépjárműre vagy pótkocsira kötöd a biztosítást, nagyon figyelj arra, hogy a kalkuláció során pontosan add meg a jármű adatait. A kalkulációs folyamatban súgó is segíti a megfelelő tájékozódást, így pontosan tudni fogod, hogy mikor milyen adatokat kell megadnod. Amennyiben a járművet jogi személyként, céges használatra biztosítod, a kalkulátor számos részletre rákérdez, többek között a használat jellegére és a cég tevékenységére vonatkozóan.
Ha minden adatot pontosan kitöltöttél, a kalkulációs folyamat következő lépéseként láthatod a számodra elérhető ajánlatokat, amelyek közül azonnal ki is választhatod a legszimpatikusabbat, vagy ha nem kötnél azonnal, elmentheted a kalkulációt későbbre.
Tehergépjármű esetén a szokásosnál bonyolultabb lehet a különböző adatok megadása, ugyanis az egyes kategóriák és modellek útvesztőiben – főleg kezdőként – könnyű elveszni. Szerencsére a forgalmi engedélyben szinte minden szükséges adatot megtalálsz: a gépjárműkategória betűjele alapján könnyedén eldöntheted, hogy melyik kategóriát kell kiválasztanod a kalkulációhoz, és itt találod meg a pontos modellre, a teljesítményre, valamint az össztömegre vonatkozó információkat is. A bonus-malus fokozatodat az évforduló előtt kiküldött index díjértesítőben találod meg – biztosítóváltás esetén érdemes megvárni a következő biztosítási időszakra vonatkozó díjértesítőt, hogy legyen mihez mérned a kalkuláció során kapott díjakat. Ne feledd, hogy ha egyéni vállalkozóként kötnél biztosítást, ne a jogi személy lehetőséget válaszd ki: a kalkulátorban külön jelölheted, hogy egyéni vállalkozó vagy, így csak a rád vonatkozó adatokat kell megadnod.