Érvényes-e a magyar kötelező biztosítás külföldön?

Insura 2023. június 23. UTAS jóváhagyott Szakértői cikk
Autóvezetőként bizonyára tudod, hogy a forgalomban csak érvényes kötelező biztosítással közlekedhetsz, de vajon mi a helyzet akkor, ha átléped az országhatárt? Cikkünkből megtudhatod, hogy érvényes-e a Magyarországon megkötött biztosításod a határon kívül, mi a teendő, ha egy másik országban balesetet okozol, illetve hogyan történik a kötelező biztosítás igazolása külföldön.
Kötelező biztosítás külföldön

Hogyan zajlik a magyar kötelező biztosítás igazolása külföldön, és hol fogadják el?

Van egy jó hírünk: mivel Magyarország az Európai Unió tagja, az Európai Gazdasági Térség, valamint a Rendszámegyezmény országaiban ugyanúgy érvényes a kötelező biztosításod, mint itthon. Ebben az esetben a kötelező biztosítási fedezetet az uniós szabványnak megfelelő magyar rendszámtábla igazolja, azonban a biztosítódnál lehetőséged van zöldkártya igénylésére is, amellyel pluszban bebiztosíthatod magad külföldi utazásaid során. Vannak persze országok, ahol ez nem opcionális: ha az úti célod Azerbajdzsán, Irán, Marokkó, Moldova, Tunézia vagy Ukrajna, indulás előtt kötelező kiváltani a zöldkártyát, hiszen a biztosítási fedezetedet ezekben az országokban csak így tudod igazolni. Egyes országokban (pl. Oroszország, Izrael) sajnos nem érvényes a biztosításod, ezért a határon kell speciális gépjármű-felelősségbiztosítást vagy határbiztosítást kötnöd. Bár nem kötelező, hasznos, ha utazásodkor nálad van a biztosítási kötvényed plusz tartalékként.

Szükséges-e asszisztencia biztosítás a kötelezőm mellé?

Felmerülhet a kérdés, hogy ha a kötelező biztosításod külföldön is fedez, szükséges-e további gépjármű biztosítás, például asszisztencia szolgáltatás megkötése. A válasz egyértelműen igen! Ne feledd, hogy a kötelező biztosításod károkozás esetén csak a károsultnak nyújt kártérítést, műszaki meghibásodásra vagy a saját járműved sérülésére egyáltalán nem nyújt fedezetet. Amennyiben rendelkezel CASCO biztosítással, indulás előtt érdemes ellenőrizni, hogy mi a szerződésed területi hatálya, hiszen számos CASCO termék nem csak Magyarország, de akár Európa teljes területén biztosítja számodra a szerződésben foglalt szolgáltatásokat. Minden utazó rémálma, hogy külföldi utazása alatt, vagy akár az odaúton lerobban az autója – erre az esetre gépjármű asszisztencia szolgáltatással készülhetsz fel, amelyet könnyedén megköthetsz az utasbiztosításoddal együtt. Ha gyakori utazó vagy, neked való az Asszisztencia Plusz szolgáltatás, amely egész évben segítséget nyújt műszaki meghibásodás esetén Magyarország vagy Európa területén.

Baleset történt külföldön, mit tegyek?

Egy közlekedési baleset itthon és külföldön is váratlan esemény, külföldön ráadásul az idegen ország és a nyelvi akadályok is nehezíthetik a károkozó megállapítását. Ha külföldön okozol kárt, vagy akár te vagy a baleset vétlen elszenvedője, mindenképp hívj rendőrt, sőt, számos országban – például Horvátországban – ez kötelességed is, függetlenül attól, hogy koccanásról vagy súlyos balesetről van szó. A segélyhívó telefonszám lassan egész Európában egységes (112), azonban egyes országokban ez eltérhet, ezért indulás előtt mindenképp nézz utána a helyi segélyhívó számoknak. Az EU területén a kárbejelentő dokumentum egységes, tehát elég, ha ugyanazt a kék-sárga kárbejelentő lapot töltöd ki, amit itthon is kellene, a mezők tartalma minden országban megegyezik. Ebből jellemzően elég egyet kitölteni, azonban ha mindkét fél ragaszkodik hozzá, természetesen megtehetik, csupán arra kell figyelned, hogy ne írj alá olyan dokumentumot, aminek nem érted a tartalmát. Ha a rendőrségi jegyzőkönyv szintén olyan nyelven készült, amit nem beszélsz, hasznos lehet, ha magyarul te is leírod a baleset körülményeit, és ezt is rögzítik a jegyzőkönyvben. Természetesen ebben az esetben is készíts fotókat a helyszínről, a járművekről és a keletkezett sérülésekről. Mivel a biztosítóknak jellemzően van hazai képviseletük, károsultként itthon is megteheted a kárbejelentést, ha pedig te vagy a károkozó, a károsult a biztosítód helyi képviseleténél tudja megkezdeni a káreljárást.

Az, hogy a baleset külföldön történt, a kötelező biztosítás szempontjából nem jár súlyosabb szankciókkal, azonban szabálysértési- vagy büntetőeljárás esetén a károkozás országának törvényeit és jogszabályait kell figyelembe venni. Ne feledd, amennyiben az utasbiztosításod tartalmaz jogvédelmi biztosítást, károkozás esetén feltétlenül vedd fel a kapcsolatot a biztosítóddal, hiszen a biztosításod fedezheti az ügyvéd és az óvadék költségét is a szerződésben meghatározott összegig. Ne feledd, akármelyik biztosításodra is van szükséged külföldön, ügyelj a vonatkozó kárbejelentési határidők betartására: kötelező biztosítás esetén például a károkozónak 5, a károsultnak 30 napja van bejelenteni a kárt a károkozó biztosítójánál.

Hasznosnak találtad a cikket?

19

Megosztás

Felelősségi nyilatkozat
A cikk tartalma tájékoztató jellegű, a publikálás időpontjában hatályos információk és adatok alapján készült. Mindent megteszünk annak érdekében, hogy pontos és naprakész tartalmak jelenjenek meg az oldalon, azonban a cikkekben szereplő információk pontosságáért, és az esetleges téves tájékoztatásból fakadó jogvitákért felelősséget nem vállalunk.