Lakásbiztosítás épülő házra: mik az alapszabályok?

Insura 2024. szeptember 24. OTTHON jóváhagyott Szakértői cikk
Kevesen tudják, hogy a lakásbiztosítás épülő házra is megköthető, azonban nem mindegy, milyen biztosításról van szó, és persze az sem, hogy ki köti meg azt. Egy épülő, lakatlanul álló ház fokozottan ki van téve egyes káreseményeknek, ezért fontos a megfelelő védelem – cikkünkben sorra vesszük, mire kell figyelned, ha építés vagy átépítés alatt álló házadat biztosítanád.
Lakásbiztosítás épülő házra

Miért fontos az épülő ház biztosítása?

Aki építkezett valaha életében, tudja, hogy egy ilyen folyamat rengeteg pénzt, időt és energiát felemészt, és gyakoriak a nem várt kiadások is. Egy ilyen helyzetben bármilyen plusz káresemény óriási anyagi megterhelést jelent, ezért nagyon fontos, hogy ezekre megfelelő módon felkészülj. Egy építkezés helyszínén gyakoriak a különböző lopáskárok, például az építőanyagok, szerszámok és berendezések eltulajdonítása, de előfordulhat bármilyen elemi kár, tűzkár vagy vízkár, sőt, rongálás is. Ezekre a káreseményekre csak megfelelő biztosítással készülhetsz fel, így különösen jó hír, hogy a legtöbb lakásbiztosítás épülő vagy átépítés alatt álló házra is megköthető, csupán figyelni kell a részletekre.

Kinek kell megkötnie az építkezés biztosítást?

Alapvetően kétféle építkezés biztosítást különböztethetünk meg: az egyik a lakosság körében megszokott lakásbiztosítás, amelynek fedezete kiterjedhet az építés alatt álló ingatlanra és az abban elhelyezett ingóságokra, például bútorokra és konyhai gépekre. A másik az úgynevezett építés-szerelés biztosítás, amelyre gyakran használják a C.A.R. rövidítést is – ez egy komplex biztosítási termék, amely kiterjed az épületre, a munkagépekre és berendezésekre, valamint a harmadik félnek okozott károkra. Ezt a biztosítást jellemzően a kivitelező vagy az építési vállalkozó köti meg, azonban létezik lakossági változata is, amelyet akár te is megköthetsz épülő házadra. Ha kivitelezővel dolgozol, a munkálatok előtt érdemes tisztázni a biztosítás kérdését, és ellenőrizni, hogy a kivitelező által megkötött biztosítás pontosan mely fedezetekre, milyen feltételekkel térít. Ha úgy gondolod, hogy a biztosítás fedezete nem elegendő, bármikor köthetsz egy saját lakásbiztosítást vagy építés-szerelés biztosítást az ingatlanra.

Erre kell figyelned, ha a lakásbiztosítást épülő házra kötnéd

Az épülő házakra kötött lakásbiztosításokra speciális feltételek vonatkoznak, ezért biztosításkötés előtt mindig jelezned kell, hogy az ingatlan építés vagy átépítés alatt áll. Ezt az INSURA lakásbiztosítás kalkulátorában könnyedén megteheted a vonatkozó rubrika kipipálásával – ebben az esetben az építés éve helyett azt az évet kell megadnod, amikorra a ház várhatóan elkészül. Emellett arról is nyilatkoznod kell, hogy lakott-e az ingatlan – elképzelhető, hogy egy bizonyos készültségi szint felett már beköltözöl a házba, vagy átépítés esetén nem kell kiköltöznöd. Ezek a tényezők mind befolyásolják a fedezetek körét és a biztosítás díját, ezért érdemes a lehető legpontosabban megadni a vonatkozó információkat.

Kalkulációt követően mindenképpen győződj meg az adott biztosítás védelmi szintjéről – érdemes a magasabb kártérítési limitekkel rendelkező biztosítást választani. Ha az ajánlatokat leszűkítetted a két-három legszimpatikusabbra, érdemes átolvasni a biztosítási feltételeket, és ellenőrizni, hogy milyen kizárások és speciális feltételek vonatkoznak az építés alatt álló ingatlanokra. Ilyen lehet például az önrész levonása vagy bizonyos fedezetek kizárása, ezért fontos, hogy ismerd az adott ajánlat részleteit. Azt is érdemes átgondolnod, hogy csak az épületet szeretnéd biztosítani, vagy ingóságokat is – ha már bútorok (akár szétszerelt állapotban), konyhai berendezések vagy egyéb értéktárgyak is vannak a házban, mindenképpen érdemes az ingóságokat is biztosítani.

TIPP: Az ingóságok biztosításakor ne feledd, hogy bizonyos károk (pl. lopáskár) fedezetét különböző vagyonvédelmi szintekhez kötheti a biztosító. Mindig ellenőrizd, hogy az ingatlanod teljesíti-e ezeket a feltételeket!

Mi a teendő, ha elkészült a ház?

Mivel egy félkész ház biztosítása rizikósabb és sok esetben drágább is, mint egy állandóan lakott, elkészült ingatlané, nagyon fontos, hogy a ház elkészülése után jelezd a biztosítónak az elkészülés tényét, hogy át tudd dolgozni a biztosítási szerződést. Ekkor már gondolnod kell a különböző kiegészítő biztosításokra is, hiszen egy építés alatt álló ingatlan esetén ezek még gyakran nem aktuálisak. A lakásbiztosításodat számos kiegészítő fedezettel teheted személyre szabottá, amellyel érdemes élned, hogy valóban az otthonod igényeihez igazodjon a biztosításod.

Kösd meg lakásbiztosításodat egyszerűen!

Végezz egy gyors kalkulációt ingatlanra és ingóságra egyaránt, válassz kiegészítő fedezeteket és köss lakásbiztosítást egyszerűen, online!

Ha építés-szerelés biztosítást kötöttél, a ház birtokba vételét követően érdekmúlással felmondható a szerződés, és megköthető a lakásbiztosítás – természetesen utóbbival nem kell feltétlenül megvárnod a ház átadását. Ha az építkezés során kizárólag a kivitelező biztosítása védte az ingatlant, legkésőbb a költözködéskor érdemes megkötnöd a saját lakásbiztosításodat, hogy az mind az épületre, mind az ingóságaidra megfelelő védelmet biztosítson. Egy új házra amellett, hogy az komoly anyagi értéket képvisel, a legtöbben életük munkájaként tekintenek, ezért fontos, hogy azt úgy biztosítsd, hogy nyugodtan hajtsd álomra a fejed új otthonodban.

Hasznosnak találtad a cikket?

2

Megosztás

Felelősségi nyilatkozat
A cikk tartalma tájékoztató jellegű, a publikálás időpontjában hatályos információk és adatok alapján készült. Mindent megteszünk annak érdekében, hogy pontos és naprakész tartalmak jelenjenek meg az oldalon, azonban a cikkekben szereplő információk pontosságáért, és az esetleges téves tájékoztatásból fakadó jogvitákért felelősséget nem vállalunk.