A külföldi járművek behozatalát sokan honosításnak nevezik, azonban lényeges különbség van a honosítás és az egyedi forgalomba helyezés között – nemcsak teendőkben, költségekben is. A honosítási eljárás kizárólag akkor alkalmazható, ha a járműnek minden szükséges papírja megvan, és érvényes műszaki vizsgával rendelkezik. Ekkor gyakorlatilag a külföldi műszaki honosítása történik, amely egyszerűbb és gyorsabb, mint az egyedi forgalomba helyezési eljárás – utóbbi esetben ugyanis hatósági műszaki vizsgára is szüksége van a járműnek, amelynek feltételei szigorúbbak a hagyományos műszakinál.
Ha a jármű rendelkezik érvényes műszakival, azonban az okmányok terén bármi hiányosságot találnak, szintén nincs lehetőség honosításra – mivel a szükséges okmányok száma országonként eltérhet, nagyon fontos, hogy külföldi autó vásárlása esetén tisztában legyél a szükséges szabályokkal, és tudd, milyen dokumentumokra van szükség a gördülékeny ügyintézéshez.
A honosítás menete annyiban tér el az egyedi forgalomba helyezéstől, hogy nincs szükség a meglehetősen borsos árú NKH vizsgára, azonban a közlekedési hatóság területileg illetékes kirendeltségén így is meg kell jelenned a honosítási eljárás miatt. Ezt követően kell kezdeményezned a regisztrációs adóval kapcsolatos eljárást a NAV-nál, amelyet az eredetiségvizsgálat követ. Ezután meg kell kötnöd a járműre a kötelező biztosítást, és be kell fizetned a regisztrációs adó összegét – mindkettőt igazolnod kell az átírás során, ezért ezeket mindenképpen tudd le az okmányirodai ügyintézés előtt.
Az átírást bármelyik kormányablakban kezdeményezheted, amihez érdemes időpontot kérni Ügyfélkapun vagy a DÁP applikációján keresztül. Ekkor szükséged lesz minden korábban kapott dokumentumra, például a kétnyelvű adásvételi szerződésre és számlára (ha van), személyazonosító okmányaidra (személyi igazolvány, lakcímkártya), a honosításnál és eredetvizsgán kapott igazolásokra, valamint a kötelező biztosítás és a regadó befizetését igazoló dokumentumokra.
A honosítási eljárás ára összességében számos tényezőtől függ: a külföldi műszaki honosításának díja 8000 Ft, ez mindenképpen fix költség, amivel tudsz számolni. Az eredetiségvizsgálat díja függ a jármű típusától és paramétereitől, és ugyanígy változó a regisztrációs adó összege, a kötelező biztosítás díja, valamint az átírással kapcsolatos költségek is. Ezekhez számos online segítséget nyújtunk: regisztrációs adó kalkulátorunkkal könnyedén kiszámolhatod a regadó várható összegét, kötelező biztosítás kalkulátorunkban összehasonlíthatod a piac összes KGFB ajánlatát, gépjármű átírás kalkulátorunkkal pedig gyorsan és egyszerűen számolhatod ki az átírással járó költségeket. Az átírási folyamat során mindenképpen számítanod kell a magyar nyelvű törzskönyv és forgalmi engedély 6-6 ezer forintos illetékére és a vagyonszerzési illetékre, a rendszámtábla díja pedig attól függ, hogy szeretnél-e különleges (egyénileg kiválasztott vagy egyedileg előállított) rendszámot.
Ezeken kívül az eljárás során még számos költség felmerülhet: az egyszerű ügyintézés érdekében érdemes egy külsős szakértőt megbízni a jármű behozatalával, ebben az esetben az ő munkadíjával is számolnod kell. Ha te hozod be a járművet, szintén felmerülhetnek plusz költségek, például a tréler, az utazás, a tolmács és a hitelesített fordítások díja.
Az egyszerűsített honosítási folyamat kétségkívül nagy segítség azoknak, akik külföldi járművet hoznának be, vagy Magyarországon vásárolnának még forgalomba nem helyezett, külföldről származó járművet. Megesik azonban, hogy egy olyan autóba szeretsz bele, aminek nincsenek papírjai, vagy épp megvannak, de lejártak. Előbbi esetben egyértelmű a válasz: papírok nélkül semmiképp sem érdemes autót venni, még akkor sem, ha alkalminak tűnik a vétel. Ezeknek a járműveknek az eredete nehezen ellenőrizhető, így a hatósági vizsgán és az eredetiségvizsgálaton jó eséllyel nem fogják átengedni.
Ha az előző tulajdonos nyilatkozott arról, hogy az okmányok miért nem állnak rendelkezésre, elméletileg lehetőség van származásellenőrzés lebonyolítására, ennek kimenetele azonban kétséges, ráadásul hosszú hetekig tarthat. Emiatt csak olyan járművet érdemes megvásárolni, aminek az okmányai hiánytalanok – a lejárt okmány azonban nem jelent problémát. Ilyen esetben honosítás helyett egyedi forgalomba helyezésre kerül sor, amely magasabb költségekkel jár, mint a honosítás, azonban jellemzően bármilyen nagyobb gond nélkül lezárul. Természetesen ha teheted, a saját nyugalmad érdekében a legjobb, ha érvényes műszakival rendelkező járművet választasz.