A legtöbb gépjárműtípus esetén forgalomba helyezéskor, majd később tulajdonszerzéskor kiállítják a törzskönyvet, amely egy zöld színű plasztikkártya, és tartalmazza a gépjármű legfontosabb adatait. Ez egy igen fontos dokumentum, hiszen igazolja a jármű tulajdonjogát, a benne lévő adatoknak (motorszám, alvázszám) köszönhetően pedig segíti a jármű azonosíthatóságát. Adásvétel során ezzel a kártyával tudod igazolni, hogy a jármű valóban a te tulajdonod, és a vevő számára is egyértelmű adatokkal szolgál a jármű egyes paramétereivel (pl. hengerűrtartalom, teljesítmény, össztömeg) kapcsolatban. Emiatt természetes, hogy a vevő ragaszkodik a törzskönyv meglétéhez, hiszen ez a forgalmi engedély és az eredetiségvizsgálat mellett egy plusz biztosíték, amelyről jármű vásárlásakor senki sem mond le szívesen.
Mivel a mindennapok során kifejezetten ritkán van szükség a törzskönyvre, elég csak egy óvatlan elpakolás, és esélyes, hogy soha többet nem fogod viszontlátni. Mivel az átírást követően a törzskönyvet többnyire postai úton küldik az új tulajdonosnak, megeshet, hogy valamilyen kézbesítési hiba miatt eleve meg sem érkezett a dokumentum: bár elvileg a nem kézbesített törzskönyeket még egy évig őrzik a területileg illetékes kormányhivatalban, sokan nem értesülnek erről a lehetőségről, és át sem veszik a kártyát.
Ha te is eladáskor szembesülsz azzal, hogy nincs meg a törzskönyv, két lehetőséged van: igényelhetsz új törzskönyvet vagy hivatalosan lemondhatsz erről a lehetőségről, így az autó eladása törzskönyv nélkül történik. Fontos tudnod, hogy egyik eljárás sem kifejezetten gyors: a törzskönyv újragyártása 2-3 hónapig is eltarthat, ha pedig lemondasz az új kártyáról, körülbelül egy hónap az ügy átfutása. Emiatt érdemes már a jármű meghirdetése előtt ellenőrizni, hogy minden okmány megvan-e, és ha hiányzik a törzskönyv, még időben gondoskodhatsz a pótlásáról – nézzük, mi ennek a menete!
Ha elvesztetted a törzskönyvet, vagy az valamilyen okból megsemmisült, bármelyik közlekedési igazgatási hatóságnál (járási hivatalok, kormányablakok) kezdeményezheted az okmány pótlását, csupán meg kell fizetned a 6000 forintos illetéket, nyilatkoznod kell a kártya elvesztéséről, és igazolnod kell a személyazonosságodat. Ezt követően az elveszett törzskönyv sorszáma megjelenik a Magyar Közlöny Hivatalos Értesítő nevű mellékletében – ezt kerestetésnek is nevezzük. A kerestetés 14 napig tart, így a Közlönyben való közzétételt követő 15. naptól állítható ki az új törzskönyv, amelyet a kérésednek megfelelően postán kézbesítenek, vagy átveheted az általad kijelölt kormányhivatalban.
Ha nem tudod kivárni az új törzskönyv kiállítását, és a vevő törzskönyv nélkül is hajlandó megvenni a járművet, szintén be kell jelentened a törzskönyv elvesztését valamelyik kormányhivatalban, és egyúttal le is kell mondanod az új törzskönyv kiállításáról. Az erről kapott igazolást gondosan tedd el és másold le, ugyanis a vevőnek is szüksége lesz rá. A kerestetéssel járó folyamatot így is ki kell várni – ellenkező esetben a vevő kicsúszhat a 15 napos bejelentési határidőből –, utána azonban sor kerülhet az adásvételi szerződés aláírására. A szerződésben mindenképpen szerepeljen, hogy a törzskönyv elveszett, és az előző tulajdonos lemondott az új okmány kiállításáról, és persze szükség lesz a kormányhivatalban kapott igazolásokra is. Ez az eljárás az eladó számára illetékmentes, a vevőnek azonban átíráskor ugyanúgy ki kell fizetnie az új törzskönyv 6000 forintos díját, mintha az eredeti törzskönyv meglett volna.
Természetesen elképzelhető, hogy a vevői oldalon szembesülsz a kiszemelt jármű törzskönyvének hiányával, amely számodra is nagy fejtörést okozhat. Annak ellenére, hogy az eredetiségvizsgálat – amelyet ebben az esetben különösen érdemes még az adásvételi aláírása előtt elvégeztetni – során nagy eséllyel kiderül, ha a járművet, vagy annak okmányait manipulálták, alaposan gondold meg, hogy bízol-e annyira az eladóban, hogy törzskönyv nélkül is megvásárold a járművet. Ha az eladó hivatalos dokumentumokkal bizonyítani tudja, hogy bejelentette a törzskönyv elvesztését és megindult a kerestetési folyamat, valamint ezeket az adásvételi szerződésben is hajlandó feltüntetni, és az eredetvizsgán sem találtak problémát, a kockázat minimális. Vevőként ebben az esetben ügyelj arra, hogy ne történjen túl hamar az adásvételi szerződés aláírása: ha nagyon sürgős is a dolog, mindenképpen várd meg a törzskönyv számának megjelenését a Közlönyben, ugyanis az átírás csak az ezt követő 15. napon lehetséges – mivel a jármű átírására is 15 napod van, könnyedén kikövetkeztetheted, hogy miért fontos a megfelelő időzítés.