A CASCO biztosítás díját számos tényező befolyásolja. Ilyen a jármű kora, típusa és teljesítménye: értelemszerűen egy kis városi autó biztosítása olcsóbb, mint egy nagy teljesítményű SUV-é. Ugyanígy számít, hogy ki a szerződő, ő hány éves, hol lakik, mennyit vezet, és milyen életkorú személyek ülnek még a jármű volánja mögé. Ezek az adatok azért fontosak, mert a biztosító ebből számítja ki a várt kockázatot: elképzelhető, hogy az adott biztosító statisztikáiban a 35-45 év közötti, budapesti férfiak több töréskárt okoznak, Pest megyében pedig több autólopás történik – ezek mind beleszámítanak a biztosítás díjába. A jármű védelmi szintje és felszereltsége szintén fontos szempont, és természetesen nagyban befolyásolja a díjat az önrész mértéke is.
A kötelező biztosításnál már megszokhattad, hogy mindenki a legolcsóbbra vadászik, így a CASCO vonatkozásában is felmerülhet, hogy egyszerűen csak kiválasztod a legalacsonyabb árú konstrukciót. Ne feledd azonban, hogy a kötelező biztosítások piacát törvények szabályozzák, a biztosítási fedezetek között nincsenek lényegi különbségek, így nyugodtan választhatod belőle az olcsóbbat. A CASCO esetén ez már nem állja meg a helyét, hiszen CASCO tarifáikat és fedezeteiket szabadabban alakíthatják a biztosítók, ami azt jelenti, hogy két ajánlat között jelentős szolgáltatásbeli különbségek is lehetnek. Ebből következik, hogy CASCO esetén nem érdemes automatikusan a legolcsóbbat választani, főleg, miután bekerül a képbe az önrész kérdése. Szintén fontos különbség, hogy míg a kötelező biztosítás az általad másoknak okozott károkat téríti meg, egy jó CASCO-val a saját járműved védelmét vásárolod meg, így jól meg kell gondolnod, melyiket választod.
A CASCO egyik legfontosabb díjbefolyásoló tényezője az önrész: ha magasabb önrészt vállalsz, alacsonyabb lesz a biztosítási díjad, és fordítva. Első ránézésre valóban kedvező kompromisszumnak hangzik a magasabb önrész, azonban érdemes fejben levezetni, hogy a különböző önrészek levonása után mekkora kártérítésre számíthatnál. Tegyük fel például, hogy egy heves jégveréstől bereped az autód szélvédője, amit cserélni kell. A kár összege 250 ezer forint, te pedig 20%-os és 200 ezer forintos önrészt vállaltál – nem nehéz kiszámolni, hogy az önrész levonását követően csupán 50 ezer forint ütné a markodat. Természetesen az is érthető, ha te inkább a nagyobb károkra (pl. lopáskár, totálkár) felkészülve kötöd meg a CASCO-dat, és a kedvezőbb díjért cserébe bevállalod a magasabb százalékos önrészt – ez teljes mértékben a te döntésed, azonban ha teheted, magasabb önrész helyett érdemes inkább egyéb praktikákkal csökkenteni a biztosításod díját.
Milyen lehetőségei vannak tehát annak, aki szeretne olcsóbb CASCO-t kötni, de nem szeretne magas önrészt fizetni, vagy lejjebb adni a fedezetekben? Elsősorban érdemes élni az összehasonlítás lehetőségével, hiszen ahogy azt már említettük, a biztosítók egyedi szempontok alapján számítják ki kockázataikat. Emiatt előfordulhat, hogy ugyanarra az autóra, ugyanazzal a szerződővel két biztosító merőben más ajánlatot kínál, mind díjban, mind fedezetben.
Szintén érdemes kihasználni a különböző kedvezményeket: már azzal is sokat spórolhatsz, hogy csekkes díjfizetés helyett csoportos beszedéssel vagy átutalással rendezed a biztosítás díját, és hasonló díjkedvezménnyel jár az e-kommunikáció vállalása is. A biztosítók általában jelentős kedvezményt adnak KGFB-CASCO együttkötés esetén, ezért újonnan vásárolt autóra vagy évfordulós biztosítóváltás esetén érdemes fejben tartani ezt az opciót is, és egyszerre megkötni a két szerződést. Az INSURA CASCO kalkulátorában részletesen áttekintheted az elérhető kedvezmények listáját és feltételeit, így ha szeretnél spórolni a díjon, erre mindenképpen érdemes szánni 5-10 percet.
Ha úgy érzed, hogy most nem fér bele egy teljes körű CASCO, vagy épp idősebb az autód, és már nem biztosítható CASCO-val, ideális megoldást nyújthatnak az úgynevezett részcascók vagy kiegészítő fedezetek, amelyek csak egy-egy káreseményre, vagy káresemények egy csoportjára vonatkoznak. Ilyen például az Asszisztencia Plusz, amely lerobbanás esetén nyújt assistance szolgáltatást, vagy a Lopás CASCO, amely kizárólag lopáskár esetén térít. Amennyiben csak bizonyos károkra szeretnéd biztosítani járművedet, az INSURA kalkulátorában lehetőséged van ezeket megjelölni: létezik például lopásra és elemi kárra vonatkozó konstrukció, és olyan csomag is, amely állattal való ütközés esetén is térít. Ezeknek a megoldásoknak az előnye az, hogy a teljes körű CASCO-nál lényegesen alacsonyabb a díjuk, így nem kell lemondanod a járműved kiterjesztett védelméről. Természetesen egy ilyen megoldás nem tudja kiváltani az átfogó védelmet nyújtó, teljes körű CASCO biztosításokat, azonban számos esetben nyújtanak ideális kompromisszumot. Csak rajtad áll, melyiket választod!