Európa-szerte és hazánkban is egyre több elektromos autó közlekedik, amelyre a biztosítók természetesen alaposan felkészültek, így ma már valamennyi tisztán elektromos és más környezetkímélő modellre tudsz kötelező biztosítást kötni. Ebben az esetben is rendkívül fontos, hogy biztosításkötés előtt végezz egy gyors összehasonlítást, ugyanis ugyanazokkal a paraméterekkel a különböző biztosítók gyakran rendkívül magas díjkülönbségekkel kínálják a biztosításaikat. Erről te is meggyőződhetsz, ha ellátogatsz az INSURA kötelező biztosítás kalkulátorába, megadod a szükséges adatokat, és ellenőrzöd az ajánlatokat. Autóvásárlás esetén a biztosítást az adásvétel napján kell megkötnöd, biztosítóváltás esetén pedig az évfordulót megelőző 60. naptól tudod ellenőrizni a rád vonatkozó tarifákat, ha pedig a váltás mellett döntesz, az évforduló előtti 30. napig fel kell mondanod az előző szerződésedet. A kalkuláció során ügyelj arra, hogy minden adatot pontosan tölts ki, különös tekintettel a bonus fokozatra, a felszereltségre és a kedvezményekre, ugyanis ezek nagyban befolyásolhatják a biztosítási díjat és a kárrendezést.
Mivel a hazánkban közlekedő elektromos járművek jellemzően 10-12 évnél fiatalabbak, ezekre feltétlenül ajánlott megkötni a CASCO biztosítást is – amennyiben az autóvásárlást autóhitellel vagy lízinggel finanszíroztad, ez többnyire kötelező is. Egyes régebbi hibrid modellek sajnos különösen népszerűek a katalizátor-tolvajok körében, a katalizátorok lopására azonban csak a teljes körű CASCO térít, ezért már csak emiatt is érdemes alaposan megfontolni a biztosítás megkötését. Számos rémtörténet kering az elektromos autók kiégéséről, ám szakértők szerint erre nincs nagyobb esély a környezetkímélő járművek esetén. 2021-ben mindössze 3, 2022-ben pedig 8 elektromos autó gyulladt ki hazánkban, utóbbi az összes autótűz mindössze 1,2 százalékát teszi ki – nem elhanyagolható azonban, hogy egy ilyen tűzeset szinte minden esetben a jármű teljes megsemmisülését jelenti. Egy hibrid autó kigyulladásának esélye egyébként magasabb, mint egy tisztán elektromosé – ennek egyszerűen az az oka, hogy az akkumulátor mellett ezek a járművek éghető üzemanyagot is használnak. Egy töréskár vagy nagyobb ütközés egy drága elektromos autó esetén szintén jelentős javítási költséggel jár, amelyet csak akkor fizet a kötelező biztosítás, ha a kárt nem te okoztad, minden más esetben csak a CASCO-ra számíthatsz. Jó, ha tudod, hogy a KGFB-CASCO együttkötésre számos biztosító ad kedvezményt, így érdemes már a kezdetektől CASCO-ban is gondolkodni.
A környezetkímélő gépjárművek, azaz a tisztán elektromos és úgynevezett nulla emissziós autók (plug-in hibridek és növelt hatótávolságú hibridek) után számos kedvezményben részesülhetsz. Bár napjainkban ezeknek a kedvezményeknek a száma csökkent, számos hazai városban továbbra is ingyenes a parkolás a zöld rendszámos autóknak, például Budapesten, Cegléden, Gödöllőn, Székesfehérváron, Tatabányán vagy Vácon. Ezen kívül az elektromos autók üzembentartói – vagy tulajdonosai – mentesülnek a gépjárműadó megfizetése alól, amely ráadásul automatikus, nem kell külön bejelenteni az adóhatóságnak. Szintén mentesek a környezetkímélő gépkocsik a cégautóadó, valamint a regisztrációs adó megfizetése alól, és igen nagy kedvezményt jelent, hogy vagyonszerzési illetéket sem kell fizetni az elektromos és nulla emissziós gépjárművek után. Ha ez még nem lenne elég, egyes töltőpontokon akár ingyenesen is feltöltheted az elektromos autódat, így az „üzemanyaggal” is spórolhatsz!